Sčítání: Nežijeme v roce 1984

Sčítání obyvatelstva není totalita, je to formální proces s tradicí několika tisíc let. U nás se sčítalo už ve středověku (proto o něm máme statistické údaje), oficiální rámec a desetiletou periodu ale sčítání získalo až v roce 1869. Od té doby se jednou za desetiletí nesčítalo jen jednou – ve čtyřicátých letech. Asi všichni tuší proč.

Podle reakcí na internetu mám pocit, že většina odpůrců sčítání brojí jen z jakéhosi principu (ale jakého? pokud je sčítání totalitní, pak je totalitní naprosto každý formulář, který jste v životě vyplnili a řešením je snad pouze anarchie), ale nikdo si k tomu skutečně nepřečetl, oč se vlastně jedná. Takže polopatě:

Oficiální infoweb Scitani.cz (navštívil ho vůbec někdo? :-)
(stojí za ním lidé, kteří tomu rozumí, nikoliv bláznivý pan Mach ze SSO aj.)

+ Proč se doprčic vlastně sčítáme?
+ K čemu ta data doprčic vlastně slouží, dělají z nás ovce?

P.S. Stát není Facebook, zatím nemá jednu propojenou superdatabázi všeho (naštěstí) – zpět z kyberidealismu/totality do běžného nehypertextového světa :-)

P.S. #2 Například v Dánsku se nesčítají, ale jen díky tomu, že mají dostatečně propojené ostatní registry. Ta data ale mají také. Je Dánsko diktatura?

Vaše (ducha)plnosti

Me scitani nevadi, vadi mi ze u nas stoji jen o trosku min nez v Cine. napsal/a k3dt, 28.03. 11' v 09:21:15

je-li skutečně pravda, že data ze sčítání poslouží jen pro statistické účely, pak stát nepotřebuje žádné databáze propojovat! požadované statistiky je možné vytáhnout z jednotlivých agend odděleně. nebo snad potřebujeme znát údaje typu: "15% katolíků, žijících v cihlových domech a pracujících v oděvním průmyslu jezdí do práce vlakem"?napsal/a paranoiq, 28.03. 11' v 09:55:59

takze oni nam ted v praci snizi plat o x procent(delam IT v kulture) aby pak prisli s takovouhle chujovinou za x miliard

je jasny ze to kazdyho sere protoze je to zase dalsi hovno se kterym stat otravuje, navic jsem ted cetl ze pripravit vysledky jim bude trvat 27 mesicu, WTF?

taky chybi nejaka rozumna motivace, napada me treba "vyplnite scitani pres net, dostanete 200kc pres rocni vyuctovani dane" a ne pristup "vyplnte to zmrdi jinak dostanete pokutu 10K"

navic se mi zda ze urady vetsinu tech udaju uz musej mit, jenom jsou neschopny to dat dohromady tak prijdou se scitanim

proste curakovina na entounapsal/a akaj, 28.03. 11' v 10:21:50

Já třeba nemám odpor proti sčítání jako takovému, pominu-li jeho bsurdní cenu. Já mám odpor proti tomu, že není anonymní. Chápu jistou potřebu státu mít informace o sociálních parametrech své společnosti. Nevím však, proč by stát měl vědět, že právě já osobně jsem bez vyznání, kde bydlím a že do práce jezdím na kolečkových bruslích. Stát má vědět jen to, že XY % lidí žijících ve stejném městě jezdí do práce na kolečkových bruslích a možná ani to ne. Také jsem v tomto duchu poslal stížnost na ÚOOÚ. Adresnost sčítání má podle mě jediný účel: Vynucovací, tedy identifikace osoby je nutná kvůli případné pokutě za odpor.napsal/a Vlasta W., 28.03. 11' v 11:31:43

A to mě vadí právě ta cena za sčítání, která mi příjde přemrštěná, to si jen někdo potřeboval na sčítání namastit kapsy. Dál se mi pak příčí, že když je to sčítání lidu, že po mě chtějí vědět, jestli si po sobě můžu spláchnout hovno v hajzlu.napsal/a Kostbone, 28.03. 11' v 11:52:46

Šíleně mi vadí nesmyslné výkřiky do tmy lidí, kteří si myslí, že zrovna letos napadlo stát že by mohl sčítat. Sčítání je periodicky opakující věc a v žádném případě se nefinancovalo z peněz které se letos strhli někomu z platu. Nesmysl! Navíc můžeme být rádi, že ty peníze které by v rozpočtu byly normálně jsou alespoň použity relativně transparentně na potřebnou věc a neztratí se jen tak úplně náhodou.

Pokud se kritizuje cena sčítání tak je to taky nesmyslné. Před 10 lety stálo sčítání 2,5mld stejně jako letos.S tím že samozřejmě za těch 10 let nejsou ceny rohlíků, tisku a platy sčítacích komisařů stejné. Sčítací komisař si letos nepřijde ani na 6-7 tisíc a to je za těch 5 měsíců dřiny kdy dopoledne dělá normální práci a vrací se domů nejdříve v 11 večer je trošičku otroctví. Jen pro srovnání sčítacích komisařů je oproti minulému sčítání o polovinu méně a s menším platem.

A srovnávat nás Čínou, kde lidi pracují i za hrst písku je nesmyslné...napsal/a Tricky, 28.03. 11' v 15:26:16

@tricky Nějak mi to nevychazí. "Sčítacích komisařů je oproti minulému sčítání o polovinu méně a s menším platem." a "Před 10 lety stálo sčítání 2,5mld stejně jako letos.

Pořád nevím, jestli by nevyšlo levněji propojit databáze nebo to jen vytáhnout z nich, než přímo z každého jednotlivce. Informace by byly určitě dostačující.napsal/a mandus, 29.03. 11' v 00:20:04

Tricky: To, že sčítání stojí teď a stálo před deseti lety takové ukrutné peníze není zrovna nejlepší argument. To, že komisaři dostanou tak málo, z takové sumy peněz, i když jak jste sám uvedl, je jich méně! znamená, že si prostě opět jen někdo na tom namastil kapsy. A transparentnost je asi taková, jako když mi pták pos* brýle.
To, že se tento koloběh opakuje každých deset let taky není argument a věřte, že netvrdím, že mi to vezmou z mojí letošní výplaty. Navíc tím, že když to strhnou z financí let minulých je jaksi osvobozuje? To snad ne. Když to šlo odložit jednou, nevím, proč by to nešlo odložit znovu. Je snad doma krize, se kterou se v každém PR článku ohánějí, tak proč, když se škrtá každá hovadina, a neškrtne/neposune se i sčítání.
Navíc, kdo je komisař? Musí to dělat? Když ne, jen jeho blbost, že nedokáže najít práci za lepší peníze. Pokud je to někdo, kdo tráví většinu času na podpoře, alespoň se pro něj najde využití.napsal/a Kostbone, 29.03. 11' v 06:00:50

Editor duchaplností