Hustokrutě jsem prohledal databázi

Související obrázky jsou takové obrázky, které mají společné alespoň jedno klíčové slovo – takzvaný hash. Funguje to úplně stejně jako na Twitteru.

Wifitrek
Na pobarkempovém ranním wifitreku po Vsetíně jsem leaknul kulatou 10 000. Wi-Fi síť. Kdybych nebyl lenoch, app je už dávno na Marketu a byla by to třeba 100 000. síť. Bojový úkol na březen: dopsat app, v dubnu ji publikovat na Android Marketu, v květnu zaměřovat a zaměřovat a v červnu (?) publikovat výsledky na brněnském Barcampu ;). článek vydán 20.02. 2011 | vidimroutery

Kdy bude hotový WiFi špion?
Pořád mi chodí e-maily, kdy už konečně uvolním WiFi špiona. Takže...

Klobouk WiFi špion (crowdsourcovaný sběr MAC adres bezdrátových AP a jejich lokalizace pomocí Google Loc. API) bude hotový v průběhu několika týdnů (no prostě někdy v únoru).

V současné době řeším napojení na DB server, kde se budou shromažďovat výsledky. Po ruce je dedikovaný server, takže se vše už blíží do finiše. Jelikož mě ale živí Živě a nikoliv psaní kloboukových kravinek, i toto „blížení“ ještě nějaký týden zabere.

Finální verze bude posílat výsledky na centrální server, stejně tak ji ale budete moci využít čistě k soukromým účelům (odesílání bude probíhat dávkově až na konci měření - prostě až klepnete na tlačítko Upload). Čili pokud se nebudete chtít zapojit, Špion vám jen vyplivne CSV se zachycenými MAC adresami (bez polohy).

Jakmile odeslané výsledky pročistí a lokalizuje kloboukoserver, odešle je opět dávkově na mapový server Googlu (Fusion Tables), kde budou data k dispozici a ke stažení.

Bude to skvělé, růžové, androidí a bude se to jmenovat Klobouk Wifileaks. A bude to fungovat tak dlouho, dokud mi nedá Google ban :-). článek vydán 19.01. 2011 | vidimroutery

Krok 3 a 4
Tak jo, toto je ta nejsurovější verze - nic jiného než hrubý javascriptový výpis 100kB XML souboru do mapy bez mapové generalizace - měřítkového omezení. Dělá to nějakých 760 Wi-Fi AP a načítá se to ďábelsky pomalu.

V každém případě, tato ošklivost není cílem celého snažení. Spíš jsem těch pár bodů chtěl vidět ve skutečnosti, než v textovém abstraktním výpisu.

Můžete kouknout sem, ale bude to skutečně pomalé.

Jo a ještě legenda: zelený čudl: nešifrovaná Wi-Fi, oranžový: WEP, bleděmodrý: WPA, tmavomodrý: nějaká exotika. článek vydán 15.12. 2010 | vidimroutery

Krok 2
Krok 1: zachytit BSSID okolních sítí
Krok 2: dávkově ke zkušební tisícovce BSSID připojit polohu
Krok 3: Hotový XML soubor propojit s GMapou
Krok 4: Udělat screenshot

O krok 1 se postaral Klobouk Wi-Fi špion, o krok 2 klientská C# app volající VidimRoutery, která zároveň vygeneruje XML.

Proč polohu k BSSID (MAC) nepřidávám už v kroku 1? Protože bych to na nějakém pomalém mobilním EDGE nestíhal -- těch wifin je v Brně jako nas... a každou sekundu se to při rychlé jízdě výrazně mění.

Úkol na Vánoce: sjednotit všechny kroky do jednoho.

BTW: rychlost batche (v závislosti na rychlosti volání VidímRoutery) = cca 3 lokalizované BSSID adresy za sekundu. Takže to dělá nějakých cca 6 minut zpracovávání. článek vydán 14.12. 2010 | vidimroutery

1. brněnské wifibraní
VidímRoutery byl pouze první krok. Teď sice umím zaměřit routery, potřebuji ale nějaké znát. Do „továrny“ jezdím na kole, zapojil jsem do práce tedy i mobil, pro který jsem napsal aplikaci Klobouk Wi-Fi Špion. Běží na pozadí a skenuje všechny okolní Wi-Fi sítě, v jejichž dosahu projíždím.

Sbírám pouze volně dostupná data (SSID, BSSID/MAC, síla signálu, šifrování) a routery nakonec protáhnu přes VidímRoutery, přidělím jim nejpravděpodobnější souřadnice a na úplném konci vše vynesu nad mapu Googlu. Bude to moc pěkná mapa s barevně rozlišenými sítěmi Brna.

Tato aplikace vznikla za účelem přípravy článku na Źivě.cz a není volně k dispozici. Pro zájemce ale později bude. článek vydán 14.12. 2010 | vidimroutery

Vím, kde je tvůj router
V posledním Computeru 23/10 jste si mohli přečíst článek od @ZlyNegr o zákulisí geolokačního API od Googlu, díky kterému ví mobil nebo počítač, kde zrovna je, aniž by měl GPS přijímač.

Je to v podstatě jednoduché - kdejaký domácí Wi-Fi router/AP je dnes už zaměřený kolemjdoucími s chytrými mobily se zapnutou Wi-Fi (chovají se jako auta Googlu: ošahávají AP, zjišťují jejich MAC a přidělují jim svou vlastní známou lokalitu z GPS/GSM sítě).

Suma sumárum, v centrech měst už dnes musí být zaměřeno skoro vše. Google Geolocation API lze ale ve svém účinku i obrátit! Pokud známá lokalita Wi-Fi AP v našem dosahu poradí, kde jsme i my, může Google stejně tak odpovědět na otázku, kde je router, jehož MAC adresu známe.

Co to v praxi znamená? Představte si, že svůj router třeba prodáte a nový majitel nezmění jeho MAC adresu. Třeba za rok se můžete podívat, kde zrovna tento router je. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je aplikace VidímRoutery :-)). Klepni dole na odkaz a vyzkoušej ji.

Vyzkoušej VidímRoutery Alpha(detaily, jak to vlastně všechno funguje a včetně komentovaného zdrojového kódu ukážu brzy na Živě.cz) článek vydán 11.12. 2010 | vidimroutery